Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczestników konferencji „Trendy Żywieniowe 2016-2020”
Ankietę dotyczącą znajomości współczesnych trendów żywieniowych oraz wprowadzania na rynek produktów innowacyjnych wypełniło 80 osób spośród 92 uczestników konferencji. W tej grupie:Odpowiedzi ankietowanych na pytania jednokrotnego wyboru przedstawiono na wykresach kołowych, natomiast odpowiedzi na pytania wielokrotnego wyboru przestawiono w formie wykresów słupkowych. Wszystkie wartości procentowe umieszczone na wykresach policzono dla osób, które udzieliły przynajmniej jednej odpowiedzi na dane pytanie.



Wyniki tej części ankiety wskazują, że osoby związane z branżą mięsną odczuwają brak wiedzy na temat obowiązujących trendów żywieniowych. Głównym źródłem informacji o światowych trendach jest Internet, rzadziej konferencje i szkolenia organizowane przez zewnętrzne firmy. Zdecydowanie brak jest odpowiednich szkoleń wewnętrznych w tym zakresie. Po trzecie, ograniczony dostęp do informacji o światowych trendach konsumenckich w języku polskim i niedostosowanie tej wiedzy do rynku polskiego, przekłada się na odczuwalny przez pracowników sektora mięsnego brak odpowiednich informacji o trendach żywieniowych w Polsce. Niewiele instytucji, ośrodków badawczych czy naukowych w Polsce, śledzi i analizuje zmiany zachodzące w zwyczajach zakupowych konsumenta polskiego, szczególnie jeśli chodzi o konsumpcję mięsa i wyrobów wędliniarskich.



Duża liczba osób deklarujących, że ich firmy wprowadzają na rynek produkty innowacyjne, świadczy o dużym znaczeniu tego typu produktów w strategii firm przetwórczych. Większość osób wprowadzających innowacje produktowe kieruje się wiedzą na temat trendów żywieniowych, a inspiracji szukamy najczęściej w ogólnodostępnych mediach. Stosunkowo mało firm korzysta z raportów i badań profesjonalnych firm.

Chęć otrzymywania informacji na temat trendów konsumenckich wyraziła zdecydowana większość ankietowanych.