Umowa między UE i Chinami ma zabezpieczyć 200 produktów spożywczych przed podrabianiem
Parlament Europejski poparł 12 listopada 2020 porozumienie pomiędzy Unią Europejską a Chinami w sprawie ochrony produktów spożywczych z oznaczeniami geograficznymi przed podrabianiem i niewłaściwym wykorzystaniem nazwy produktu.
Porozumienie to obejmuje 100 produktów europejskich o chronionym oznaczeniu geograficznym, takich jak: feta, Münchener bier, polska wódka, czy queso manchego.
W zamian za to, również 100 produktów chińskich cieszyłoby się podobną ochroną prawną na terenie UE. Przykładami takich produktów są baoshan, kawa arabica, lapsang souchong, herbata pu’er, czy jabłka yantai. Eurodeputowani zgodzili się również, co do rozszerzenia tej listy o kolejne 175 europejskich i chińskich produktów w ciągu czterech lat.
„Wydaje się, że Chińczycy zrozumieli wartość i zasady naszego unijnego systemu oznaczeń geograficznych, który jest podstawą polityki jakości UE” - powiedział w rozmowie z FoodIngredientsFirst Alexander Anton, sekretarz generalny Europejskiego Stowarzyszenia Mleczarstwa. Zauważył on również, że umowa między UE a Chinami nie dotyczy ochrony przed „kopiowaniem” naszych europejskich produktów mlecznych, ale dotyczy ochrony tradycyjnej nazwy produktu.
Umowa ta może mieć poważne konsekwencje, ponieważ Chiny są drugim pod względem popularności celem eksportu produktów rolno-spożywczych z UE.
W latach 2018 i 2019 jednak, 80 procent europejskich konfiskat podrobionych i pirackich towarów pochodziło z Chin, powodując straty w wysokości 60 mld EUR dla dostawców z UE.
Jednocześnie porozumienie to ma wymiar symboliczny i budujący wzajemne zaufanie podczas trwających negocjacji pomiędzy UE a Chinami w sprawie dwustronnej umowy inwestycyjnej oraz pokazuje ambicje Chin w zakresie solidniejszej ochrony praw własności intelektualnej.
Źródło:
https://www.foodingredientsfirst.com/news/eu-china-spearhead-deal-to-safeguard-200-fb-products-from-counterfeiting.html, By Benjamin Ferrer, dostęp 20.01.2021