TRENDY

Trendy, które ukształtują innowacje smakowe 2021 roku


Wydarzenia 2020 roku wpłynęły na zachowania i oczekiwania konsumentów w tym także na nasze pragnienia smakowe. Oto najważniejsze trendy smakowe wyszczególnione przez Food Navigator, których będą łaknęły podniebienia konsumentów w 2021 roku.

Pikantna słodycz

Kierunek smakowy „pikantny miód” („hot honey”) stał się popularny najpierw w Stanach Zjednoczonych. Stało się to w ciągu ostatniej dekady. Pod koniec roku stał się również wyraźnym trendem w Wielkiej Brytanii oraz innych krajach i na początku był kombinacją smakową popularną dla pizzy.
Sukces tego smaku zbiega się z ogólną, rosnącą popularnością ostrych sosów, a badanie przeprowadzone przez Tastecard w Wielkiej Brytanii pokazało, że spośród 2 tyś. badanych 24% ma zamiar spróbować w tym roku ostrych potraw po raz pierwszy. Połączenie słodyczy i ostrości jest rozszerzeniem obecnego już w ubiegłym roku apetytu na pikantne produkty. Słodycz i ostrość to yin i yang w świecie smaków. Chociaż są kompletnymi przeciwieństwami, w rzeczywistości dobrze się uzupełniają. Kombinacje takie jak malina z chipotle czy jalapeño z mango utrzymują popularność we wszystkich kategoriach żywności.

Smak przygody

Ograniczenia spowodowane pandemią zmuszają nas do poszukiwania przygód i podróży za pomocą kubków smakowych. W ciągu ostatniego roku, zamknięci w domach, mamy większą ochotę na międzynarodowe smaki i egzotyczne nuty. Kuchnie koreańska, indyjska, tajska, grecka i hiszpańska, jak również ciekawe dodatki jak calamansi czy acerola zyskują na popularności w Europie. W ramach egzotycznych eksperymentów i ciekawych doznań rośnie również apetyt na potrawy fermentowane i kwaszone. Tradycyjnie popularne egzotyczne nuty czekolady, wanilii i cytrusów utrzymują się również w trendach na 2021 rok, jednak w tym roku bardziej się spodobają konsumentom, jeśli nieść będą ze sobą dodatkowo deklarację zrównoważonego rozwoju i potwierdzonego pochodzenia.
Jednocześnie smaki botaniczne, takie jak lawenda, kurkuma czy bazylia zaspokoją nasze dążenia do holistycznego podejścia do samopoczucia i zdrowia.

Znaczenie pochodzenia

Konsumenci w 2021 roku dokonują swoich zakupów bardziej świadomie i zwracają większą uwagę na wpływ jedzenia na zdrowie i na środowisko oraz mają coraz więcej pytań w odniesieniu do pochodzenia kupowanych artykułów i ich składników. Producenci branży spożywczej znajdą się pod rosnącą presją ze strony sklepów, restauracji i innych klientów, aby wykazać pochodzenie swoich produktów. Na przykład roślinne odpowiedniki mięsa, w celu odtworzenia znajomego mięsnego smaku, używają dużo przypraw i aromatów, których konsumenci nie znają i zadają pytania: „czy są one pochodzenia naturalnego?”, „czy są bezpieczne dla zdrowia?”, „Czy mają jakieś walory zdrowotne, poza korzyściami smakowymi?”
W dobie ekspansji rynku roślinnego, jeden bardzo skromny składnik ma również zabłysnąć w najbliższym roku – jest nim ciecierzyca. Ta popularna roślina z rodziny bobowatych, bardzo popularna wśród wegetarian i wegan, jest głównym składnikiem humusu i falafela, jak również szeroko spożywana w postaci suszonej, dmuchanej, pieczonej, jako przekąska i nośnik smaku. Pojawiają się również bogate w białko makarony i ryże a także lody na bazie ciecierzycy.

Jak smakuje zielony?

Dużym trendem kształtującym cały sektor spożywczy jest ekologiczny (zielony) konsumpcjonizm. Jednak jaki ma on wpływ na trendy smakowe? Jak smakuje zielony?
W połączeniu z rosnącym znaczeniem pochodzenia i wzrostem odnotowanym przez roślinne alternatywy, zielony konsumpcjonizm będzie kształtował modę w sferze smaków. Rozwój kierunków smakowych wymaga rozumienia zmian zachodzących w społeczeństwie. Zrównoważony rozwój jest nie tylko trendem, ale sposobem życia. Konsumenci w swoich codziennych wyborach chcą mieć świadomość, że chronią Ziemię przed szkodliwymi praktykami, a ich wpływ na świat jest pozytywny.



Źródło:
https://www.foodnavigator.com/Article/2021/01/20/What-trends-will-shape-flavour-innovation-in-2021, dostęp: 07.04.2021

Ta strona używa ciasteczek (cookies) w celu poprawy funkcjonalności serwisu oraz gromadzenia danych analitycznych. Możesz określić warunki przechowywania oraz uzyskiwania dostępu do plików cookie w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Więcej możesz przeczytać tutaj.