Top trendy Innovy na 2022r
Innova Market Insights opublikowała najnowsze trendy w branży spożywczej na nadchodzący rok.
Według ich badań przeprowadzonych w 11 krajach, wiodącym trendem w wyborach konsumenckich będzie dobro planety i wpływ na środowisko.
1. Jedna planeta
Troska o dobro naszej planety wysuwa się na prowadzenie wśród problemów światowych i będzie czołowym czynnikiem wpływającym na wybory konsumentów, ważniejszym nawet niż zdrowie osobiste.
Rośnie potrzeba transparentności marki, powszechnie uznawanych certyfikatów i wymiernych informacji, które umożliwiłyby konsumentom ocenę wpływu firm i produktów na klimat oraz dokonanie świadomych wyborów.
Marki nie poprzestają już na zapewnieniach i „zielonych” hasłach, lecz chcą budować zaufanie poprzez spełnianie konkretnych, mierzalnych celów odzwierciedlających ich wpływ na środowisko i społeczeństwo.
2. Na bazie roślin – miejsce dla innowacji
Produkty roślinne wciąż rosną w siłę, już nie tylko udając mięso, ryby i nabiał, ale stanowiąc alternatywne propozycje o swoich własnych zaletach. Trzema głównymi powodami sięgania po produkty roślinne są: zdrowie, dobro planety i chęć urozmaicenia diety. W ostatnim roku sprzedaż roślinnych produktów noszących cechy luksusowych wzrosła o 59%.
3. Technologia na stole
Postęp technologiczny stworzył nowe możliwości w całym przemyśle spożywczym od nowych metod produkcji, po aplikacje pomagające planować posiłki i zakupy oraz sztuczną inteligencję oferującą osobiste porady żywieniowe. Nowe rozwiązania pomagają producentom lepiej spełniać oczekiwania rynku. Konsumenci są otwarci na zmiany i nowe technologie, jeśli są one korzystne dla ich zdrowia lub dla zdrowia planety.
4. Zmieniające się okazje
Podczas pandemii konsumenci przyzwyczaili się do lepszego jedzenia w domu i odkryli nowe możliwości takie jak zestawy restauracyjne do domowego przygotowania, nowe umiejętności kulinarne, lepszej jakości dania gotowe. Powoduje to zwiększone oczekiwania w stosunku do doświadczenia jedzenia poza domem także ze względu na higienę i bezpieczeństwo.
Produkty przekraczają granice pomiędzy gastronomią a sprzedażą w sklepie oraz pomiędzy jedzeniem w domu a poza domem.
5. Głos konsumenta
Konsumenci szukają żywności i napojów zgodnych z ich wartościami politycznymi, społecznymi i etycznymi. Jeśli nie mogą ich znaleźć, nierzadko sami podejmują przedsiębiorcze działania, aby wypełnić lukę, zaspokajając określone nisze rynkowe i współtworząc produkty odpowiadające ich potrzebom.
Pojawia się trend włączania konsumentów w proces rozwoju produktów poprzez ankiety, głosowania, konkursy czy dialog w mediach społecznościowych.
6. Chwała jelitom
Umacnia się przekonanie, że zdrowe jelita są kluczem do zdrowia całego organizmu i dobrego samopoczucia, co powoduje trend żywności funkcjonalnej zawierającej składniki wspomagające normalną prace jelit. Widzimy coraz więcej produktów promujących się jako źródło błonnika, a także zawierających probiotyki, prebiotyki czy mało znane jeszcze postbiotyki.
7. Powrót do korzeni
Konsumenci coraz bardziej cenią funkcjonalność, świeżość i autentyczność lokalnej żywności. Zwracają więcej uwagi na pochodzenie produktów zarówno ze względu na ślad węglowy jak i na chęć wspierania lokalnych producentów. Na popularności zyskują również potrawy i napoje tradycyjne, szczególnie jeśli mają naturalne właściwości zdrowotne.
8. Głód nowych doświadczeń
Ograniczenia podróży podczas pandemii sprawiły, że chętnie sięgamy po żywność dostarczającą nowych wrażeń i przywodzącą na myśl smaki konkretnych miejsc. Jesteśmy też bardziej otwarci na odważne połączenia smakowe. Marki z różnych branż współpracują ze sobą w celu tworzenia ciekawych produktów.
9. Upcycling – odzyskanie strat
Konsumenci szukają rozwiązań lepszych dla planety i maja coraz większą świadomość światowego problemu marnotrawstwa żywności. Rośnie trend żywności wykorzystującej składniki, które inaczej byłyby wyrzucone, takie jak pozostałości z innych produkcji.
10. Moja żywność, moja marka
Wybór żywności to nie tylko wybór tego, co będziemy jedli, ale demonstracja całego stylu życia i wartości, a także przynależność do grupy. Produkty chcą spełnić nie tylko potrzeby konsumpcyjne konsumenta, ale także odzwierciedlić jego przekonania i wartości. Jako przykład mogą posłużyć produkty, z których dochód przeznaczony jest na cele charytatywne, ściśle ukierunkowane w stronę jednej grupy społecznej lub zwracające uwagę na konkretny problem.
Źródło:
https://www.innovamarketinsights.com/press-release/Shared-planet-leads-innova-market-insights-top-ten-trends-for-2022