Świat smaków i świeże zioła z wielkiej wieży
Nowy E-Center w berlińskiej dzielnicy Schoeneweide jest marketem pokazowym. Na 3400 metrach kwadratowych klient ma możliwość dokonania ekskluzywnych zakupów spośród ponad 35 tys. artykułów - z czego 27% to świeża żywność - i skorzystania z wyszukanej oferty gastronomicznej.Genusswelt (świat smaków) uświadamia klientowi od razu, że market, do którego wszedł, jest niezwykły. Zaraz po przekroczeniu progu marketu klient staje przed wielką atrakcją, położonym na 300 m2 Genusswelt, mieszczącym bogatą ofertę gastronomiczną. Koncepcja jest przyszłościowa, bo konsumpcja poza domem rośnie tak samo jak chęć zjedzenia czegoś dobrego w miłym otoczeniu po lub przed zakupami.
Bufet śniadaniowy, dania gorące i - jeśli ktoś ma na nie ochotę już tak wczesnym rankiem - także świeże, robione na miejscu burgery, już od siódmej rano zapraszają na poranne pokrzepienie. Apetycznie zaaranżowany bufet śniadaniowy jest urozmaicony, a składniki pochodzą z działów marketu ze świeżą żywnością. Jajecznica z ziołami lub boczkiem, sałatki mięsne lub rybne czekają na gości w małych, higienicznych wekach.
Gorąca gastronomia oferuje oczywiście także kiełbaski curry (currywurst) - "berliński mus", co podkreśla kierownik marketu Stefan Rübel. Ofertę uzupełnia duży wybór świeżych sałatek, zmieniających się dań dnia, obejmujących także makarony własnej roboty, a po południu - liczne ciasta lub alzackie tarty. W przyszłości planowane są też pizze. Kawiarnia na 95 miejsc została urządzona z wielkim smakiem. A jeśli komuś się spieszy, to może w samoobsługowej części Genusswelt zaopatrzyć się w świeżo pakowane sałatki, owoce czy na przykład świeżą zapiekankę grzybową ze wszystkimi dodatkami potrzebnymi do wykończenia jej w domu.
Przygotowywane na zamówienie burgery roztaczają niesłychanie apetyczny zapach, a popyt na nie jest tak wielki, że już po krótkim czasie trzeba było powiększyć przeznaczoną na nie powierzchnię. Kto chce, może poprosić o usmażenie steku czy ryby nabytej w dziale z obsługą. Kucharze chętnie spełniają życzenia klientów. Zespół kucharzy, szkolony przez dwa miesiące przez trenera, który gotował dla reprezentacji Niemiec, regularnie uczestniczy w akcjach doszkalających.
Unikatową propozycję sprzedaży stanowią zioła z prawie czterometrowej wieży szklarni. Jest to berliński startup "Infarm". Pracownicy zbierają je prawie codziennie do sprzedaży razem z paletą produktów z działu owoców i warzyw lub jako dodatkową ofertę. Regularnie odbywają się degustacje ziół, są one także używane przez kucharzy w Gennusswelt.
E-Center w berlińskim Schoeneweide punktuje jednak nie tylko dzięki Genusswelt, lecz dzięki niezwykłej różnorodności działów sprzedających serów, ryb, mięsa i wędlin. Klient otrzymuje szeroki wybór delikatesowych sałatek, świeżych serów i wędlin, produkowanych według własnych receptur. Atrakcją są sprzedawane na wynos półmiski serów, wędlin i drobnych przekąsek, tworzone według określonego wzorca lub według własnego pomysłu klienta.
Wielką wartość przywiązuje się do wysokiej kompetencji doradczej pracowników zatrudnionych przy ladach ze sprzedażą tradycyjną. Na potrzeby doradztwa w zakresie przygotowywania dań, doboru win i dodatków oraz żywności prozdrowotnej odbywają się regularne szkolenia. Z pomocą ustawionych na każdej ladzie iPadów klient może też samodzielnie zdobyć informacje dotyczące składników i substancji dodatkowych.
Długa na 14 metrów lada działu mięsno - wędliniarskiego przynosi 9% obrotów marketu. Trzej profesjonaliści dbają o produkcję własną centrum, a niecodzienną ofertę uzupełniają produkty z własnego pieca wędzarniczego i umieszczonej za ladą komory do dojrzewania na sucho. Przy ladzie oprócz wędlin marki Bauerngut - własnej marki marketu Edeka - można też nabyć odpowiednio oznaczone wędliny własnej produkcji.
Dział mięsny oferuje też wiele międzynarodowych specjałów. O tym, że klient ceni produkty wysokiej jakości, świadczy choćby popyt na dojrzewające na sucho steki, których kolejne dostawy są wyczekiwane przez klientów. Wyjątkowo szybko rozchodzi się też wędzony na miejscu schab po promocyjnej cenie. W dziale mięsnym klient znajdzie również gotowe zamarynowane i przyprawione produkty do grillowania i smażenia. Są chętnie kupowane, bo takie wstępne przygotowanie oszczędza klientowi sporo czasu.
Działy sprzedaży tradycyjnej uzupełnia zajmująca 280 m2 samoobsługowa część delikatesowa, w tym bogaty 9-cio metrowy dział mięsny. Umieszczenie na osobnych regałach produktów bez laktozy, wegańskich, wegetariańskich i bio zwiększa przejrzystość oferty. Tu też sięga ona od wyrobów najtańszych do znacznie droższych. "Nasza lokalizacja potrzebuje takiego mixu. Mamy grupę stałych klientów, kupuje u nas ekologiczny student i smakosz, rowerzysta i klient weekendowy i każdy znajdzie u nas swoje produkty" - koncepcję marketu, położonego w starej dzielnicy, w której powstaje coraz więcej eleganckich osiedli mieszkaniowych, lecz też bardzo wysoki procent mieszkańców stanowią studenci, tłumaczy jego kierownik Stefan Rübel.
Powyższy artykuł pochodzi z Fleischmarketing 12/2017.
https://www.blmedien.de/blmedien/Verlagsprogramm/Fachzeitschriften/Fleisch-Marketing/

Genusswelt ze swoją bogatą ofertą gastronomiczną.

Szczególnie lubiane robione na miejscu burgery gotowe od siódmej rano.

Wędzone na miejscu wędliny i zioła uprawiane w lokalnej szklarni.