Spolaryzowane trendy w przekąskach na rynku po-pandemicznym
Rynek przekąsek jest ciągnięty w rozmaitych kierunkach: rozpusta i dogadzanie smakiem kontra zdrowie i jakość, nowość i ciekawostka kontra znajomy komfort, kuchnia roślinna kontra zwierzęca. Jednocześnie dochodzi do tego wpływ pandemii i zdecydowany wzrost popularności przekąsek.
Konsumenci zdecydowanie jednak oczekują, że produkty przekąskowe będą dla nich zdrowsze w oparciu o własną definicję tego słowa. Skojarzenie podjadania z poczuciem winy może być przyczyną rosnącego zainteresowania przekąskami, które łączą przyjemność jedzenia z określonymi potrzebami żywieniowymi.
Mieszany wpływ pandemii
Pandemia COVID-19 jest jednym z kluczowych czynników napędzających rozwój prozdrowotnych przekąsek. Wielu konsumentów jest zaniepokojonych przyrostem masy ciała po miesiącach ograniczonego ruchu. Jednak pod pewnymi względami pandemia miała również negatywny wpływ na rynek przekąsek ze względu na ograniczenie okazji do konsumpcji na świeżym powietrzu, takich jak wydarzenia sportowe i muzyczne.
Niemniej jednak, ponieważ konsumenci zostali zmuszeni do pozostania w domach, podjadanie w domu stało się powszechnym nawykiem, głównie wśród dorosłej i młodszej populacji.
Odejście od tradycyjnych definicji posiłków
Konsumenci coraz bardziej odchodzą od koncepcji trzech obfitych posiłków w ciągu dnia na rzecz częstych mini-posiłków. Producenci przekąsek wychodzą naprzeciw temu trendowi, tworząc produkty, które mogą mieć szerszą definicję I nadają się na każdą okazję.
Pewne zwyczaje w podjadaniu są jednak nadal silne, na przykład rano rzadko sięgamy po niesłodkie przekąski. Trend w kierunku zdrowego jedzenia może jednak pomóc w przełamaniu tego zwyczaju, ponieważ na ogół rano konsumenci bardziej dbają o zdrowe jedzenie, natomiast wieczorem bardziej skłonni są sobie dogadzać.
Spolaryzowane smaki
W Europie popularne staje się łączenie różnych grup smakowych, które chociaż kontrastują ze sobą, obecnie są postrzegane jako dopełniające i zaspokajające potrzeby konsumenta o każdej porze dnia.
Dobrze odbierane są również popularne wskazówki kulinarne, takie jak: ,,grillowany” czy ,,wędzony”.
Podróże smakiem
Pandemia COVID-19 miała wpływ na zapotrzebowania smakowe, a konsumenci poszukują w przekąskach alternatywy dla podróży. Powstało wiele nowych produktów, które bazują na nostalgii konsumentów do podróży, odtwarzając tradycyjne smaki z popularnych kierunków turystycznych.
Matryca zdrowych smaków
Trzy podstawowe kierunki w przekąskach to: mięsny, nabiałowy i ostry. Od nich wychodzą cztery kluczowe grupy smakowe dla zdrowszych przekąsek:
• Klasyka ze zdrowym akcentem (tradycyjna i modna)
• Odważne, wyraźne smaki dla zdrowych receptur (modne i współczesne)
• Smaki funkcjonalne (tradycyjne i funkcjonalne)
• Produkty premium ze świeżymi smakami z ogrodu (funkcjonalne i nowoczesne)
Te obszary działają niemal na matrycy, przechodząc od funkcjonalnych do modnych i od tradycyjnych do współczesnych smaków.
Roślinna przyszłość
Chociaż mięsne i nabiałowe przekąski są podstawą, widoczne jest zapotrzebowanie na produkty roślinne w tej kategorii. Producenci mają okazję skorzystać na tym nastawieniu konsumentów i wyjść naprzeciw ich potrzebom z alternatywnymi źródłami białka, takimi jak groch, cieciorka czy soczewica oraz wegańskimi smakami, które przypominają mięso, czy nabiał. Jedną z głównych sił napędowych roślinnych propozycji jest ich postrzeganie jako zdrowsze.
W przyszłości należy oczekiwać, że oprócz roślinnych odpowiedników mięsa, nowe bazy prawdopodobnie obejmować będą sery i owady, co wskazuje na kontynuacje zróżnicowanego rynku.
Źródło:
https://www.foodingredientsfirst.com/news/polarized-snacking-trends-emerge-in-post-pandemic-market.html