TRENDY

Rewolucja na rynku wędlin. Francuscy posłowie wzywają do zakazu stosowania azotanów


Raport parlamentu francuskiego zaleca stopniowe wycofanie użycia azotanów w produkcji wędlin do roku 2025 ze względu na obawy, że ten kontrowersyjny dodatek używany w celu przedłużenia trwałości i zapobiegania utlenianiu może być odpowiedzialny za większe ryzyko zachorowań na raka.

Autorzy raportu jako pierwszy krok proponują zakaz użycia dodatków azotanowych od 1 stycznia 2023 w wyrobach wędliniarskich, które nie podlegają obróbce termicznej, natomiast od 1 stycznia 2025 proponują rozszerzyć ten zakaz na wszystkie produkty mięsne. Ich opinia bazuje na dyskusjach z ekspertami naukowymi, przedstawicielami branży i społeczeństwem konsumenckim. Rząd francuski poprosił o opinię ANSES (Agencję ds. Żywności, Środowiska i Bezpieczeństwa i Higieny Pracy).

Posłowie stojący za raportem przyznają, że będzie to trudna zmiana dla tego sektora i zwrócili się do władz cywilnych o wsparcie finansowe na wprowadzenie zmian w procesie produkcji. Raport został gorąco przyjęty przez Foodwatch – organizację działającą na rzecz praw konsumentów i Ligę Przeciwko Rakowi, która przedstawiła posłom dowody mówiące o 4 tys. przypadków raka żołądka i jelita grubego rocznie przypisanych zawartości azotanów w mięsie.

Raport podkreśla, że koniecznością dla zdrowia publicznego jest dostępność żywności wolnej od azotanów dla każdego niezależnie od budżetu.
Karine Jacquemart, dyrektor wykonawczy z Foodwatch tłumaczy, że producenci od lat wiedzą, jak produkować bez dodatków E249, E250, E251 czy E252, jednak wykorzystują to do wprowadzenia droższych, wolnych od azotanów serii produktów. Jej zdaniem ten podwójny standard powinien ulec końcowi.

Pod petycją wzywającą do zakazu używania dodatków azotanowych wystosowaną przez Foodwatch, Ligę Przeciwko Rakowi i Yuka, francuskiemu dostawcy aplikacji, podpisało się 325 tys. osób, jednak Francuska Federacja Producentów Wędlin, Garmażerii i Przetwórców Mięsa (FICT), reprezentowana przez 300 firm, wystosowała przeciwko Yuka sprzeciw prawny w sprawie udostępnienia petycji w ich aplikacji.
FICT podważa prawdziwość dowodów łączących dodatek azotanów z ryzykiem wystąpienia raka oraz zwraca uwagę, że zakaz ich użycia może spowodować wzrost liczby przypadków botulizmu. Oskarża ona również Yuka o niesprawiedliwe szkodzenie reputacji produktów wędliniarskich i garmażeryjnych.

Jednak nawet w obliczu działań prawnych, Yuka nadal dąży do usunięcia azotanów z systemu żywieniowego, twierdząc, że w środowiskach naukowych od jakiegoś czasu już istnieje zgoda co do wpływu dodatków azotanowych, a obecnie jest również wola wśród francuskich polityków do wprowadzenia zakazu, natomiast raport parlamentu wzmacnia ich misję w obliczu presji wywoływanej przez niektórych producentów.

Źródło:
HTTPS://WWW.FOODNAVIGATOR.COM/ARTICLE/2021/01/13/NITRATES-AND-CHARCUTERIE-FRENCH-MPS-CALL-FOR-2025-BAN, Nitrates and charcuterie: French MPs call for 2025 ban, Katy Askew, Dostęp: 20.01.2021

Ta strona używa ciasteczek (cookies) w celu poprawy funkcjonalności serwisu oraz gromadzenia danych analitycznych. Możesz określić warunki przechowywania oraz uzyskiwania dostępu do plików cookie w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Więcej możesz przeczytać tutaj.