Pokolenie Z – łatwy, czy trudny klient?
Za nieco ponad dekadę będą stanowili 33% wszystkich konsumentów świata, ze wszystkich opisanych generacji są najspójniejszą grupą, najmniej wśród nich różnic wynikających z miejsca zamieszkania – żyją bardziej w internecie niż gdziekolwiek na ziemi. To pokolenie Z. Jedzą szybko, często, łatwo. Ale ich wymagania co do żywności są ogromne i bardzo precyzyjne.Kupują największe ilości dań gotowych, nie są zainteresowani spędzaniem czasu w kuchni. Jeśli przygotowują posiłek w domu, to najchętniej wkładają zamrożone danie do mikrofalówki. Dotyczy to wszystkich posiłków – także kanapek na śniadanie.
Pokolenie Z całkowicie oddaliło się od klasycznych trzech dań jedzonych na siedząco i podąża w kierunku wielu przekąsek i małych dań. Dzisiejsi 18 – 24-ro latkowie dużo częściej niż ich poprzednicy millenialsi przekąszają między posiłkami (74% w porównaniu do 66% millenialsów). Wybierają proste i łatwe do przygotowania posiłki (58%, w porównaniu do 40% millenialsów). W gospodarstwach domowych prowadzonych przez dorosłych poniżej 25-tego roku życia 29% obiadów stanowią dania gotowe do podgrzania w kuchence mikrofalowej, 10% to zestawy / mieszanki obiadowe, a 26% śniadań to mrożone kanapki i inne produkty.
Pokolenie Z jest w stałym ruchu, z nielimitowanym dostępem do rozrywek dostarczanych przez smartfona, nie związane z jedną stałą pracą. Pociągają ich możliwości szybkiego i łatwego „gotowania” – mówi David Sprinke, Dyrektor badań Packaged Facts. Uważa on także, że dla dobrych marketingowców żywności są to konsumenci, którzy mogą stać się lojalnymi odbiorcami wybranych marek na całe życie.
To, na co producenci muszą zwrócić uwagę to fakt, że poza zamiłowaniem do łatwości i wygody pokolenie Z jest zaskakująco świadome w kwestiach zdrowia. Produkty, które zdecydują się kupić muszą spełnić całą gamę wymagań, tych młodych ludzi. W porównania do swoich poprzedników sprzed dekady, są oni zdecydowanie bardziej zainteresowani produktami organicznymi, naturalnymi, bez sztucznych dodatków. Więcej wśród nich wegetarian.
Dodatkowo oczekują nowych doświadczeń smakowych, chcą być zaskakiwani przez producentów żywności, eksperymentować, jedząc - przeżywać przygodę.
Wybieranym przez siebie markom dokładnie się przyglądają – są świadomi społecznie i chcą, żeby firmy, których produkty kupują prezentowały poglądy i system wartości podobne do nich, aby były odpowiedzialne społecznie i zaangażowane.
To właśnie ci ludzie za nieco ponad dziesięć lat będą stanowili 33% wszystkich konsumentów świata.
https://www.ingredientsnetwork.com/research-gen-z-favour-multiple-eating-experiences-news076577.html, Dostęp 04.03.2019
Raport „Pokolenie bez granic” wykonany przez firmę OC&C Strategy Consultants we współpracy z firmą Viga, umieszczony na: http://www.portalspozywczy.pl/handel/wiadomosci/pokolenie-z-a-strategie-biznesowe-marek-badanie,168982.html, Dostęp 10.03.2019