Minister rolnictwa Francji przeciwny mięsu hodowanemu z komórek
Przemysł technologii spożywczej cieszył się na początku grudnia z przełomu jakim było zaakceptowanie przez Singapur mięsa hodowanego na bazie komórek. Amerykańska firma Eat Just produkująca w ten sposób mięso kurczaka jako pierwsza na świecie dostała zielone światło ze strony władz Singapuru, co czyni ten kraj światowym pionierem w komercjalizacji mięsa hodowanego komórkowo.
Produkt Eat Just jest produkowany z komórek macierzystych pobranych z kurzego pióra i umieszczonych w płynie bogatym w składniki odżywcze. Następnie jest to umieszczone w bioreaktorze, gdzie komórki rosną i namnażają się, tworząc mięso zawierające tłuszcz i mięśnie.
Eat Just spodziewało się, że Unia Europejska i Stany Zjednoczone pójdą za singapurskim przykładem, jednak nie wszyscy wyrażają poparcie dla mięsa produkowanego w ten sposób.
Już w kilka godzin po zaaprobowaniu przez Singapurską Agencję Spożywczą produktu Eat Just, francuski minister rolnictwa Julien Denormandie napisał na Twitterze:
„Czy naprawdę chcemy takiego społeczeństwa dla naszych dzieci? Ja NIE. Mówię jasno, mięso pochodzi z życia, a nie z laboratoriów. Możecie na mnie liczyć, we Francji mięso pozostanie naturalne, a nigdy sztuczne!”
Czy to oznacza cios dla francuskiej technologii spożywczej?
Francuskie Stowarzyszenie Agriculture Cellulaire France odpowiedziało, że zdanie ministra jest jedynie osobistą reakcją i nie jest prawnie wiążące ani obecnie, ani w przyszłości.
Ich zdaniem byłoby szkodą odrzucić tę innowacyjną metodę produkcji, która umożliwiłaby Francji konkurowanie na rynku białek alternatywnych.
Stowarzyszenie również zasugerowało, że wypowiedź ministra wskazuje na brak zrozumienia dla technologii rolnictwa komórkowego.
Strony zainteresowane rozwojem produkcji mięsa komórkowego w Europie patrzą jednak optymistycznie w przyszłość i postrzegają akceptację dla tego typu produktów w Singapurze jako pozytywny krok dla Europy. Podkreślają oni korzyści, jakie niósłby z sobą ten sposób produkcji mięsa, takie jak walka z niedoborami żywności, odpornością na antybiotyki i chorobami odzwierzęcymi, a także odpowiedź na problemy klimatyczne i sanitarne.
Nicolas Morin-Forest założyciel francuskiej firmy Gourmey zajmującej się rozwojem produkowanego komórkowo foie gras zachęca do większego zrozumienia i akceptacji dla żywności hodowanej komórkowo. Jego zdaniem mięso produkowane w ten sposób będzie w końcu dostępne na całym świecie, również we Francji, gdzie spotyka się ono z dużą akceptacją ze strony konsumentów, a Francja ma możliwości zostać liderem w tej branży i nie powinna zostawać w tyle.
Tymczasem innym graczem branży mięsa komórkowego w Europie jest holenderska firma Mosa Meat. Ich zdaniem akceptacja w Singapurze jest „wielkim krokiem” dla tej branży i przykładem współpracy władz z producentami w celu uzyskania pozwolenia i rozpoczęcia sprzedaży. Rzecznik tej firmy wypowiedział się, że rząd holenderski popiera mięso produkowane komórkowo. Jest to technologia stworzona w Holandii w zgodzie z jej ambicją w kierunku zrównoważonego rozwoju.
Źródło:
France’s Agricultural Minister says ‘NON’ to cell-based meat following Singapore approval (foodnavigator.com), Flora Southey, dostęp: 12.01.2021