TRENDY

Marnotrawstwo żywności głównym tematem Światowego Dnia Żywności.

16 października obchodziliśmy Światowy Dzień Żywności ustanowiony przez Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) jako wsparcie dla działań pogłębiających świadomość na temat globalnych problemów żywieniowych. W tym roku głównym tematem tego wydarzenia, był problem głodu na świecie i konieczności naprawienia wadliwego systemu żywnościowego.

W czasie pandemii koronawirusa miliony ludzi na świecie zostało dotkniętych głodem, co pokazało kruchość naszych światowych zapasów żywności. Jednocześnie kryzys klimatyczny sieje spustoszenie w bezpieczeństwie żywnościowym. Czynniki te złożyły się na jedna ważną kwestię, którą należy mieć na uwadze w tworzeniu zrównoważonych systemów żywnościowych – marnotrawstwo żywności.

Według danych podanych przez Foodnavigator.com 1/3 żywności wyprodukowanej na świecie marnuje się. Jednocześnie co drugi dzień 36 milionów ludzi w Europie nie stać na porządny posiłek. Jednym z celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych jest zmniejszenie o połowę światowego marnotrawstwa żywności na poziomie sprzedaży i konsumenta oraz zredukowanie strat żywności na poziomie produkcji i zaopatrzenia do 2030r. W przyszłym roku ma się też odbyć szczyt żywnościowy, poświęcony walce z głodem na świecie, ograniczeniu chorób związanych z dietą oraz walce ze zmianami klimatycznymi.

Pandemia koronawirusa zwiększyła świadomość konsumentów na temat bezpieczeństwa żywnościowego i gospodarowania zapasami. Zrozumienie przez konsumentów roli jaką mogą odegrać w redukowaniu strat jest bardzo istotne, ponieważ większość żywności w krajach rozwiniętych jest marnowana w domu. Na poziomie gospodarstwa domowego, rola ta będzie polegała na zmianie w sposobie konsumpcji, mądre kupowanie, wykorzystywanie resztek.

Nie znaczy to, że producenci, sprzedawcy i ustawodawcy nie odgrywają tu również znaczącej roli. Wszystkie elementy łańcucha żywnościowego powinny podjąć odpowiedzialność za walkę z marnowaniem żywności. Zadaniem sprzedawców jest przemyślenie promocji w stylu ,,2 w cenie 1”, mylących dat ważności, zbyt dużych opakowań zbiorczych, jako że decyzje na poziomie sprzedaży mogą mieć znaczący wpływ na ilość żywności marnowanej w domu.

Podobnie z problemem należy się zmierzyć na poziomie polityki. Paradoksalnie w wielu krajach europejskich nadal bardziej opłaca się zapłacić za utylizację niezużytej lub niesprzedanej żywności, niż przekazać ją do spożycia.

Podczas gdy marnotrawstwo żywności znajduje się pod lupą na całym świecie jest to doskonała okazja dla firm na pokazanie swoich wysiłków i zainwestowanie w całościową, solidną strategię atakującą ten problem.



Źródło:
https://www.foodnavigator.com/Article/2020/10/16/Food-waste-spotlighted-for-World-Food-Day-It-has-never-been-a-greater-time-to-invest-in-a-robust-wastage-strategy, Dostęp: 16.11.2020

Ta strona używa ciasteczek (cookies) w celu poprawy funkcjonalności serwisu oraz gromadzenia danych analitycznych. Możesz określić warunki przechowywania oraz uzyskiwania dostępu do plików cookie w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Więcej możesz przeczytać tutaj.