TRENDY

Kary i podatki za plastiki! Bezprecedensowe poparcie dla działań na rzecz środowiska.

„Francuskie ministerstwo środowiska ujawnia plany wprowadzenia opłat za produkty pakowane w plastik nienadający się do recyklingu. Brune Poirson, sekretarz State for Ecological Transition zapowiada, że od 2019r produkty w takich opakowaniach będą 10% droższe, podczas gdy opakowania odpowiednie do recyklingu będą o 10% tańsze. To tylko wstęp do systemu opłat mającego przeprowadzić Francję przez proces transformacji, w wyniku którego w 2025r 100% plastiku będzie nadawało się do ponownego przetworzenia."

„Planowane są również dalsze działania:
  • Produkty sprzedawane w jednorazowych opakowaniach będą od 2019 o 10% droższe
  • „Zbędne” i „dające się zastąpić” plastiki, jak talerze, kubki i słomki będą całkowicie zakazane od 2020r
  • Wprowadzony zostanie system zwrotu plastikowych butelek
  • Podatki za działania związane z recyklingiem będą obniżone, natomiast podatki za składowanie odpadów wzrosną
  • Kolor koszy na odpady do recyklingu będzie ustandaryzowany w całym kraju”
W tej chwili Francja przetwarza 25% swojego plastiku .Obowiązuje tam też zakaz używania jednorazowych toreb plastikowych w supermarketach.

„Ogłoszenie wojny z plastikami nie rozwiąże problemu, potrzebne jest przestawienie całej francuskiej ekonomii – podsumował Brune Poirson.”

„Harmen Spek, menadżer ds. innowacji i rozwiązań, Plastic Soup Foundation mówi portalowi PackagingInsights: Nałożenie kar finansowych na opakowania jednorazowe to dobry początek do zmiany podejścia producentów do tematu, ale to nie wystarczy.Niestety jest dużo przeszkód: europejskie prawo dotyczące bezpieczeństwa żywności jest bardzo restrykcyjne i nie daje prawie żadnych możliwości zastosowania odzyskiwanych materiałów w plastikowych opakowaniach do żywności. Dotyczy to w szczególności produktów surowych jak ryby, mięso, nabiał i napoje nabiałowe, które są wbezpośrednim kontakcie z opakowaniem.Ciągła walka o miejsce na półce w supermarkecie wzmaga nacisk na nową, atrakcyjną formę zarówno produktu jak i opakowania. To w rezultacie prowadzi do wypierania tradycyjnych materiałów opakowaniowych i pojawianiu się zamienników plastikowych.Lepiej byłoby uprościć przepisy dotyczące pakowania żywności i skoncentrować się na bezpiecznych materiałach, które sprawdziły się w dużym stopniu w recyklingu, takich jak szkło, papier / karton i metal.Bez zdecydowanych działań Unii Europejskiej i wyeliminowania jednorazowych opakowań plastikowych z użycia, ilość plastiku zaśmiecającego nasze środowisko, wciąż będzie duża – podsumowuje temat Harmen Spek.”

Źródło: Joshua Poole, Penalty! Unrecyclable plastic faces 10 percent tax increase in France, https://www.foodingredientsfirst.com/news/penalty-unrecyclable-plastic-faces-10-percent-tax-increase-in-france.html, Dostęp 25.10.2018

Z kolei brytyjska opinia publiczna mocno popiera wykorzystanie podatków w celu redukcji plastikowych odpadów. Rząd Wielkiej Brytanii stworzył 25-cio letni plan środowiskowy, w którym zapisano dążenie do całkowitego wyeliminowania wszystkich możliwych odpadów plastikowych. Wcześniejsze badania pokazały, że 1/3 plastiku używanego w gospodarstwach domowych nie nadaje się lub jest trudna do przetworzenia. Szczególnie czarny plastik i polistyrenowe kubki po jogurtach.Wprowadzenie podatku mogłoby skłonić firmy do zintensyfikowania prac nad alternatywnymi opakowaniami z łatwiejszych do przetworzenia materiałów. Ogłoszony został budżet funduszu innowacyjnych plastików, w kwocie 20mln funtów, które mają być przeznaczone na produkcję przetwarzalnych i przyjaznych środowisku rodzajów plastiku, a także kolejne 61,4 mln funtów przeznaczone przez Panią Premier na walką z zanieczyszczeniem oceanów plastikiem.

„Wielka Brytania dokonała pewnego postępu w nastawieniu do recyklingu i odpadów plastikowych, rozważając wprowadzenie opłat za kubki do kawy oraz zakazu używania plastikowych słomek, mieszadełek i patyczków kosmetycznych. Wcześniej organizacja The City Corporation of London rozpoczęła kampanię Miasto Wolne od Plastiku (Plastick Free City), która promuje redukcję używania jednorazowych opakowań w centralnej części Londynu zwanej Square Mile.”

W Wielkiej Brytanii podpisano pakt dotyczący plastiku. „Jest wspólną inicjatywą firm łączącą biznes, Brytyjski rząd i organizacje pozarządowe w walce z plagą plastiku. Był on podpisany przez ponad 40 głównych graczy na rynku, w tym producentów żywności i innych produktów oraz największe sieci handlowe (Tesco, Sainsbury's, Morrisons, Aldi, Lidl, M&S and Waitrose). Pakt deklaruje:
  • do 2025 roku 100% plastiku będzie odzyskiwane, ponownie użyte lub składowane, 70% odzyskiwane lub składowane,
  • wyeliminowane zostaną problematyczne oraz niekonieczne jednorazowe produkty plastikowe,
  • średnio opakowania plastikowe będą zawierały 30% materiału pochodzącego z odzysku”
Źródło: Laxmi Haigh, “Unprecedented” UK public support for the introduction of taxes on plastic, https://www.packaginginsights.com/news/strong-uk-public-support-for-taxes-to-tackle-single-use-plastics.html, Dostęp 25.10.2018

TRENDY, NOWOŚCI
WYDARZENIA 

 Chcesz otrzymywać nasz miesięcznik informacyjny?

Ta strona używa ciasteczek (cookies) w celu poprawy funkcjonalności serwisu oraz gromadzenia danych analitycznych. Możesz określić warunki przechowywania oraz uzyskiwania dostępu do plików cookie w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Więcej możesz przeczytać tutaj.