Jaki wpływ ma system Nutri-Score na decyzje konsumentów?
Co to jest Nutri-Score?
Nutri-Score to system oznakowania żywności wprowadzony po raz pierwszy we Francji w 2017 roku i zalecany w kilku innych krajach Europy Zachodniej w odpowiedzi na rosnący poziom otyłości. Jego zadaniem jest pomoc w identyfikacji żywności korzystniejszej dla zdrowia człowieka.
Polega on na punktacji produktów spożywczych w skali od -15 dla ,,najbardziej zdrowych” do +50 dla ,,najmniej zdrowych” i przyznaniu im kodu w postaci litery i koloru: od A - ciemno zielonego do F - ciemno czerwonego. Punktacja przyznawana jest na podstawie zawartości ,,zdrowych” i ,,niezdrowych” składników. Za negatywne uznaje się: wysoką wartość kaloryczną, tłuszcze nasycone, cukry, wysoką zawartość soli, podczas gdy pozytywne to: zawartość owoców, warzyw, orzechów, tłuszczów nienasyconych, błonnika i białka (wysoka zawartość uważana jest za korzystną).
System ten nie jest obowiązkowy, ale jest on oficjalnie zalecany we Francji, Belgii, Holandii, Niemczech, Luksemburgu i Hiszpanii. Niektóre firmy takie jak PepsiCo, Kellogg czy Nestlé są w trakcie testowania tego oznaczenia na swoich opakowaniach.
Czy to działa?
Belgijscy naukowcy z Uniwersytety w Gandawie postanowili przeprowadzić badanie dotyczące wpływu Nutri-Score na postrzegane właściwości zdrowotne produktów spożywczych a także na decyzje zakupowe konsumentów.Pierwsza część badania polegała na uszeregowaniu przez badane osoby produktów zawierających i niezawierających oznaczenie Nutri-Score w kolejności od najzdrowszych do najmniej zdrowych. Wyniki pokazały, że Nutri-Score pomaga w dokonaniu takiego uszeregowania, co potwierdza osiągnięcie przez ten system podstawowego celu.
Nutri Score zachęci dbających o zdrowie, ale i nie odstraszy wielbicieli czekolady.
Większość respondentów zadeklarowała, że chętniej wybrałaby produkty zdrowsze z zielonego spektrum w porównaniu do tych z oznaczeniem pomarańczowym lub czerwonym oraz że oznakowanie symbolem Nutri-Score,,zdrowszych” produktów wpływa korzystanie na chęć ich zakupu. Co ciekawe sytuacja nie jest analogiczna w przypadku produktów oznaczonych jako ,,mniej zdrowe”. Tutaj etykieta z Nutri-Score lub bez nie miała większego wpływu na intencje zakupowe.Takie wyniki sugerują, że szerokie wprowadzenie oznaczenia Nutri-Score może korzystnie wpłynąć na sprzedaż ,,zdrowej” żywności, podczas gdy nie zagrozi ono sprzedaży produktów ,,mniej zdrowych”, co może uspokoić obawy producentów takich artykułów jak np. czekolada, którzy obawiali się, że piętnowanie ich produktu jako ,,niezdrowego” zagrozi jego sprzedaży.
Podsumowując, naukowcy odpowiedzialni za powyższe badanie popierają wprowadzenie Nutri-Score jako obowiązkowego w całej Europie, jako że ich zdaniem może on pomóc w dokonywaniu zdrowszych wyborów żywieniowych i jest on korzystny dla producentów, sprzedawców, konsumentów i dietetyków.
Źródło:
https://www.foodnavigator.com/Article/2020/10/29/How-does-Nutri-Score-impact-shoppers-purchase-intentions?utm_source=copyright&utm_medium=OnSite&utm_campaign=copyright
https://nutriscore.colruytgroup.com/colruytgroup/en/about-nutri-score/, Dostęp: 27.11.2020