Ewolucja przekąskowa: czysta etykieta, ekscytujące produkty, samo zdrowie!
Kategoria przekąsek jest bardzo szeroka: zalicza się do niej nie tylko produkty takie jak np. chipsy, mieszanki orzechów i ziaren, ale również przekąski mięsne i te na bazie owoców, „popcorn” i małe kęski, plasterki do podjadania w drodze. Najszybciej rozwijającym się rynkiem tych produktów jest Azja, gdzie aż 34% nowości to właśnie przekąski (badanie przeprowadzono w okresie maj 2017 – maj 2018), tuż za nią Europa z wynikiem 31%. Wśród krajów Azjatyckich liderem są Chiny (44% nowości azjatyckich, co daje 10% światowych łącznie). Przekąski mięsne, szczególnie wieprzowe, trzymają się w Chinach silnie – stanowią one 10% wszystkich nowo wprowadzanych produktów, co jest dwukrotnie wyższym wskaźnikiem niż azjatycka średnia i wyższym niż średnie światowe 6,4%.W krajach rozwiniętych zdecydowanie lepsze wskaźniki odnotowują produkty z podkategorii „finger food” i przystawki– w Europie to 11% nowych produktów pojawiających się na rynku. Nie stanowi to zaskoczenia, gdyż są to produkty pokrewne z kategorią „convenience”, której pozycja jest silna w krajach rozwiniętych.
Rośnie zainteresowanie ziarnami: czystymi, w mieszankach oraz używanymi jako składniki różnorodnych produktów. W tej podkategorii wchodzą na rynek nowości z wartością dodaną: w wygodnych opakowaniach wielokrotnego otwierania, a także innowacje smakowe jak np. ziarna słonecznika o smaku bekonowym.
Konsumpcja przekąsek jest skoncentrowana głównie w krajach rozwiniętych, stawiających na produkty o znacznej wartości dodanej. Wkrótce może to ulec zmianie, kraje Azjatyckie wykazują bowiem znaczne zainteresowanie zachodnim stylem odżywiania, a ich duże i szybko rosnące populacje stanowią ogromny potencjał dla producentów przekąsek.
The World of Food Ingredients, Sept 2018, str 28 – 29 Snacking evolution: Cleaner, Exciting, Wholesome; The World of Food Ingredients, Sept 2018, str 30, Savory Snacking.