Dezorientacja konsumentów dotycząca „należy spożyć do” i „najlepiej spożyć przed końcem”
Potrzebna jest edukacja konsumencka, aby lepiej zrozumieć etykiety dat żywności
Błędne rozumienie oznaczania dat żywności jest powszechne, nawet jeśli konsumenci są pewni, że wiedzą, jak je odczytać. Edukowanie konsumentów na temat znaczenia etykiet ma coraz większe znaczenie dla marnotrawienia i bezpieczeństwa żywności.
Oto wyniki nowego badania opublikowanego w Journal of Nutrition Education and Behavior, które wykazało, że potrzebna jest większa edukacja w zakresie oznaczeń trwałości na etykietach.
„Nasze badanie wykazało, że przeważająca większość konsumentów twierdzi, że bierze pod uwagę daty ważności przy podejmowaniu decyzji dotyczących żywności i twierdzi, że wie, co oznaczają te etykiety”, mówi Catherine Turvey, magister zdrowia publicznego na wydziale nauk o ruchu i żywieniu, Milken Institute School of Public Health, The George Washington University, USA.
,,Pomimo używania oznaczeń dat na etykietach od lat, wielu konsumentów wciąż źle je interpretuje, nawet po przeczytaniu komunikatów edukacyjnych na ten temat.”
Drobne różnice mają spore znaczenie
Przeprowadzona badanie na 2607 osobach dorosłych w USA, sprawdzające rozumienie dat żywności przez konsumentów oraz efektywność edukacyjnych wiadomości.
Mniej niż połowa badanych wiedziała, że ,,najlepiej spożyć przed” oznacza, że jakość żywności po tym terminie może się pogorszyć. Tylko 24% respondentów wiedziało, że ,,należy spożyć do” oznacza, że żywność po tym terminie nie jest bezpieczna do spożycia.
Po przeczytaniu edukacyjnych komunikatów, nadal prawie połowa badanych nie rozumiała dokładnie znaczenia tych dat, co pokazuje, że te oznaczenia na opakowaniach są nam tak znajome, że staja się nudne, pozornie oczywiste, pomimo powszechnych błędów w ich rozumieniu. Konsumenci tak są do nich przyzwyczajeni, że stali się mniej podatni na wyjaśnienia tych terminów.
Przyszłe kampanie edukacyjne muszą znaleźć sposób, aby przyciągnąć uwagę ludzi, którzy są przekonani, że wiedzą, co daty na żywności oznaczają, albo nie są zainteresowani zrozumieniem. Wiadomości edukacyjne na ten temat mają większą efektywność, gdy są podkreślane jako oszczędność lub zapobieganie marnowaniu jedzenia.
W październiku ubiegłego roku, podczas Światowego Dnia Żywności okazało się, że 60% ludzi na świecie jest niepokoi się o bezpieczeństwo swojej żywności, szczególnie w sektorze świeżego mięsa.
Źródło:
https://www.foodingredientsfirst.com/news/misinterpretation-of-food-date-labels-us-study-flags-consumer-confusion-over-use-by-and-best-by.html