Czy opłaca się walczyć z marnowaniem żywności?
Globalne statystyki związane z marnowaniem żywności są znane. Jedna trzecia żywności produkowanej na świecie jest marnowana. Gdyby to marnotrawstwo było krajem, byłoby ono trzecim na świecie producentem gazów cieplarnianych po Stanach Zjednoczonych i Chinach. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy szukają rozwiązań na wykorzystanie tej przeznaczonej na straty żywności. Czy to się im opłaca i jak to odbierają konsumenci?
Zapobieganie marnotrawstwu jako dobry model biznesowy
Zdaniem Davida Kat z izraelskiego start-upu Wasteless wprowadzenie systemu obniżania cen artykułów, które zbliżają się do daty ważności może być bardzo korzystne dla sprzedawców. Dla przykładu w Stanach Zjednoczonych całkowity koszt marnowanej żywności w sprzedaży detalicznej to 18,2 mld USD podczas gdy całkowity zysk z tej sprzedaży to zaledwie 9mld USD. Wyrzucana jest dwukrotność zysków!
Downcycling – zagospodarowanie tego, czego nie uda się sprzedać z korzyścią dla supermarketów i hodowców
Inny start-up zajmujący się zagospodarowaniem marnowanej żywności, Do Good Foods, przetwarza te artykuły spożywcze, których nie udało się sprzedać albo przekazać organizacjom charytatywnym, na suchą paszę dla drobiu. Mają oni w planach również zamknięcie cyklu poprzez własną hodowlę drobiu w całości karmionego paszą powstałą z odpadów żywności. Konsument, kupując kurczaka od Do Good Foods wiedziałby, że przyczynia się do redukcji strat żywności i emisji gazów cieplarnianych.
Co na to konsumenci?
Ponad połowa konsumentów chce wziąć udział w rozwiązaniu problemu marnowania żywności i aktywnie szuka zrównoważonych rozwiązań, szczególnie dotyczy to młodszego pokolenia. Powstaje dużo nowych firm zajmujących się zagospodarowaniem żywności przeznaczonej na straty, a ich szybki rozwój pokazuje, że ta gałąź biznesu rzeczywiście prezentuje duże możliwości.
Jest tu miejsce na różne modele działalności. Duński start-up To Good To Go, który łączy firmy mające nadwyżkę żywności z konsumentami chcącymi ją „uratować”, w ciągu pierwszych pięciu lat działalności osiągnął liczbę 48.2 mln użytkowników w 17 krajach.
Z kolei producent alkoholu Discarded Spirits Co. produkuje alkohol z odpadów powstających po innych produkcjach np. ze skórek od bananów czy winogron. Aby konsument nie zniechęcił się do ich produktu, mając świadomość, że powstaje z odpadów, firma stawia na najwyższą jakość swoich produktów.
Według różnych badań runku, na których podobne firmy opierają swój model biznesowy, konsumenci są gotowi na takie rozwiązania, szczególnie jeżeli kupują świetny produkt i do tego maja poczucie, że robią coś dobrego dla świata. To poczucie staje się szczególnie ważnym czynnikiem przy wyborach konsumentów, co stwarza ciekawe możliwości dla przedsiębiorców.
Źródło:
https://www.foodnavigator.com/Article/2021/11/25/Does-fighting-food-waste-sell-We-re-only-going-to-change-the-system-if-the-consumer-buys-into-it