Co będą jedli seniorzy w 2030?
Liczba osób starszych w krajach europejskich rośnie dzięki spadkowi płodności, niższej śmiertelności i wyższej średniej długości życia.
Starzenie się prowadzi do zmian zarówno fizycznych, jak i w sposobie życia, które mają wpływ na przyjmowanie jedzenia i odczuwanie z nim związanej przyjemności.
Naukowcy z Norweskiego Instytutu Badań Żywności, Rybołówstwa i Rolnictwa (Nofima) przeprowadzili badanie mające na celu głębsze zrozumienie potrzeb, problemów i możliwości osób starszych mieszkających w domu. Ich raport ,, Jedzenie osób starszych, mieszkających w domu w 2030 ” przewiduje, co będzie na talerzach seniorów, jak i gdzie będą spożywali posiłki i jaką role w ich wyborach żywieniowych będzie pełniła troska o zrównoważony rozwój w 2030 r.
Według wyników badania, osoby starsze preferują tradycyjne potrawy, ale to, co jest uznawane za tradycyjne przez jedno pokolenie, jest oczywiście inne dla kolejnego.
Co ważne, z badania wynika, że seniorzy nadal będą chcieli czerpać przyjemność z jedzenia i nie dadzą się przekonać do alternatywnych form przyjmowania wartości odżywczych, jak przez zastrzyki czy tabletki.
Do tego troska o zrównoważony rozwój będzie prawdopodobnie dość istotna dla przyszłych seniorów. Wielu z nich jest już wegetarianami lub weganami i alternatywy mięsa są dla nich całkiem normalne.
A co z przekąskami?
Starsze pokolenia dotychczas raczej przestrzegały stałych pór posiłków. Czy to się zmieni w nadchodzących latach?
Zdaniem norweskich naukowców, nie wygląda na to, aby seniorzy w 2030 r chcieli jeść więcej ,,w ruchu”, chociaż wielu utrzymuje wysoki poziom aktywności fizycznej i pragnie jeść w towarzystwie. Wyniki badania wyłoniły lunch jako najważniejszy posiłek dnia, który najczęściej jest spożywany poza domem, czy to w kawiarni, po sesji treningowej, czy gotowany w domu wspólnie z rodziną i przyjaciółmi.
Naukowcy przewidują, że do 2030 miejsca spotkań fizycznych i wirtualnych będą używane wymiennie i że osoby starsze będą mogły umawiać się na jedzenie rzeczywistych posiłków „wspólnie” poprzez platformy cyfrowe.
Zakupy seniorów
Za dziesięć lat, starsze pokolenie będzie nadal robić zakupy w supermarkecie i lokalnych sklepach, pomimo powstawania wielu nowych usług dostaw żywności, dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Spacer do sklepu wypełnia dzień, jest okazją do spotkania ludzi i sposobem na aktywność fizyczną.
Do domu natomiast, będą seniorzy mogli zamówić posiłki wysokiej, restauracyjnej jakości. Pod tym względem e-zakupy będą się w tej grupie rozwijać.
Alternatywne źródła białka i zrównoważony rozwój
Dla starszych pokoleń termin „zrównoważony rozwój” był niegdyś bardziej związany z rozwojem ekonomicznym i oszczędnością zasobów. W 2030 r dbałość o planetę będzie w świadomości każdego i będzie miała wpływ na to co będzie lądowało na talerzach i na pochodzenie żywności. Wykorzystywanie resztek i zapobieganie marnotrawieniu pozostanie ważne dla seniorów w 2030. Z pomocą może tu również przyjść technologia i tak zwane sprytne lodówki, które będą pomagać konsumentom w kupowaniu tylko tego, co jest potrzebne i informować o zbliżających się datach ważności.
Silny trend w stronę alternatywnych źródeł białka panujący obecnie będzie rósł w siłę, jednak naukowcy nie są przekonani, że będzie miał on znaczący wpływ na dietę starszego pokolenia. Takie źródła białka jak insekty, mięso drukowane 3D, mięso produkowane komórkowo czy białka roślinne będą zwiększą swój udział na rynku wśród młodego pokolenia, ale nie będą miały mocnej pozycji w codziennej żywności najstarszych konsumentów w 2030.
Źródło:
https://www.foodnavigator.com/Article/2020/09/28/Food-for-ageing-populations-What-will-the-elderly-be-eating-in-2030/?utm_source=Newsletter_SponsoredSpecial&utm_medium=email&utm_campaign=Newsletter%2BSponsoredSpecial&c=Rz5IpPMZ%2F8k%2Bme6szVvVwLvFknciFzkz