TRENDY

Błędy pracowników generują 11% strat żywności na etapie produkcyjnym, a producenci wyrzucają średnio 1 z każdych wytworzonych 35 ton.

Błędy ludzkie, wynikające z braku ustandaryzowanych procedur i niewystarczającego przeszkolenia pracowników, są podstawowymi czynnikami powodującymi straty żywności. Badacze z londyńskiego uniwersytetu Brunel i uniwersytetu w Gandawie dowodzą, że te właśnie błędy generują 11% wszystkich strat żywności.

W Belgii przeanalizowano produkcję w 47 firmach spożywczych, aby zidentyfikować obszary generujące największe straty. „W większości firm nie było żadnej standaryzacji pracy, ani zarządzania wizualnego” mówi Dr Manoj Dora ze Szkoły Biznesu Uniwersytetu Brunel. „ W wielu przypadkach nie było też odpowiedniego przeszkolenia, w wyniku czego pracownicy mieli dużą tendencję do robienia błędów”. Średnio na 35ton wyprodukowanej żywności i napojów przypadała jedna tona strat. 11% tych strat było generowane błędami ludzkimi, 13% - przestawieniem linii na produkcję innego asortymentu, kolejne 9% spowodowały wady produktów, a 6% wygenerowane zostało przez nieodpowiednie kontrakty handlowe.

„Potrzebny jest jasny system i zasady współpracy, odpowiedni system pomiarów i narzędzia zarządzania wizualnego. Co więcej wdrożenie takich narzędzi poprawy jakości jak lean management może znacząco zredukować straty.” Mówi Dr Dora. „Zidentyfikowanie kluczowych wskaźników efektywności (KPI) może poprawić świadomość, planowanie i monitorowanie strat. Z kolei całościowe spojrzenie na obsługę urządzeń wspomaga eliminację przestojów, awarii i wypadków. „

Analizy wykazują, że w aspekcie ilościowym sektor owocowo – warzywny wykazuje największe straty, na kolejnym miejscu jest branża dań gotowych. Pod kątem finansowym numer jeden to produkcja czekolady i tak samo jak pod względem ilości - drugie miejsce należy do producentów dań gotowych.

Zespół Dr Dory badał także koszty utraconych korzyści i straty powstające w całym łańcuchu dostaw z punktu widzenia gospodarki zrównoważonego rozwoju. Tutaj straty powstają już na poziomie rolnika, który mógłby zwroty wykorzystać przetwarzając je na energię, karmę dla zwierząt lub kompostując. Wiele do życzenia pozostawiają relacje producentów z dostawcami i klientami, które są kluczowe zwłaszcza w aspekcie produktów sezonowych. Punktem krytycznym są także kontrakty z supermarketami, które zmieniane w ostatniej chwili generują straty w postaci wyprodukowanej już żywności. W całym łańcuchu dostaw brak jest synchronizacji, która umożliwiłaby odpowiednio przewidzieć zapotrzebowanie rynku i do niego dostosować wielkości dostaw.

Jednym z najciekawszych wyników badań była informacja, że producenci nie są w pełni świadomi jak duże straty żywności generują. Wyniki te wypadły najgorzej w małych firmach. Dr Dora podsumowując badanie mówi „ Byliśmy zaskoczeni widząc jak mało firm zdaje sobie sprawę z ilości wyrzucanej żywności i z jakim zdziwieniem reagowały one na przekazywaną przez nas informację o tym.”

https://www.foodingredientsfirst.com/news/food-loss-hotspots-identified-in-new-study-human-error-accounts-for-11-percent-of-all-food-waste-researchers-say.html, Elizabeth Green, Dostęp 09.01.2019

Ta strona używa ciasteczek (cookies) w celu poprawy funkcjonalności serwisu oraz gromadzenia danych analitycznych. Możesz określić warunki przechowywania oraz uzyskiwania dostępu do plików cookie w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Więcej możesz przeczytać tutaj.