TRENDY

Najnowszy raport Euromonitora: jak pandemia wpływa na zachowania konsumenckie i sprzedaż detaliczną

Globalna pandemia, która nadeszła tej wiosny, w nieprzewidywalny sposób wywróciła do góry nogami rynek żywności i napojów zarówno dla producentów, jak i konsumentów. Euromonitor opublikował właśnie raport o przewidywanym przyszłym stanie sektora FMCG i trwałym wpływie, jaki będą na niego miały wydarzenia ostatnich miesięcy.

Z raportu wynika, że królujący dotychczas na listach trendów zrównoważony rozwój, pozostanie nadal ważny dla konsumentów. W tym zakresie na pierwszy plan wysuną się kwestie związane z marnowaniem żywności, dobrostanem zwierząt i bezpieczeństwem żywnościowym, podczas gdy drugoplanowe będą sprawy opakowań i pozyskiwania surowców.

Faktem jest także znaczący wzrost w sektorze e-handlu, który nadal będzie się utrzymywał. W marcu sondaż Brick Meets Click i ShopperKit wykazał, że 31% gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych robiło zakupy spożywcze przez Internet w ciągu ostatnich 30 dni – to prawie dwukrotnie więcej niż w sierpniu ubiegłego roku. Co więcej, badanie wykazało, że 43% respondentów będzie nadal zamawiać artykuły spożywcze online. Euromonitor poparł to stwierdzenie, nazywając pandemię „punktem zwrotnym” dla handlu elektronicznego. Szczególne zainteresowanie widoczne jest w zakresie dostaw kompletnych zestawów do przygotowywania posiłków, których sprzedaż wzrosła dwukrotnie w ostatnim roku i przewiduje się, że będzie rosła nadal.

Eurmonitor przewiduje także, że pojęcie „zdrowej żywności” zostanie przedefiniowane. Wynika to z ograniczonej mobilności i zmian w trybie życia w kierunku bardziej siedzącego. Produkty, które mają zapewnić równowagę pomiędzy odżywianiem, a aktywnością fizyczną muszą zostać stworzone na nowo. Prognozuje się także, że wbrew pierwszemu wrażeniu, to właśnie produkty premium będą zyskiwały na popularności, gdyż to właśnie one będą zamiennikiem utęsknionych doznań „restauracyjnych”.

Najprawdopodobniej większość produkcji FMCG powróci do normy, wielu jednak konsumentów będzie musiało ograniczyć swobodę wydatków, a co za tym idzie zweryfikować nawyki zakupowe. Euromonitor prognozuje globalny spadek wydatków konsumpcyjnych na poziomie 5% na mieszkańca i spodziewa się nadejścia największej recesji od czasów Wielkiego Kryzysu. W związku z już zdecydowanie widocznym ożywieniem gotowania w domu i łączącym się z nim zapotrzebowaniem konsumentów na produkty innowacyjne wydaje się dziś, że producenci żywności i napojów wyjdą z tego kryzysu w znacznie lepszej kondycji niż sądzono wcześniej.

Źródło:
https://www.ingredientsnetwork.com/euromonitor-report-how-will-covid19-change-news083892.html
Dostęp 26.06.2020

Ta strona używa ciasteczek (cookies) w celu poprawy funkcjonalności serwisu oraz gromadzenia danych analitycznych. Możesz określić warunki przechowywania oraz uzyskiwania dostępu do plików cookie w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Więcej możesz przeczytać tutaj.