TRENDY

Listeria monocytogenes wciąż poza kontrolą

W Niemczech zmarły dwie osoby, w Holandii - trzy, a u jednej kobiety doszło do poronienia. W obydwu krajach kilkadziesiąt osób zostało zarażonych listoriozą o poważnym przebiegu. Pochodzenie zakażenia, które spowodowało w Europie pod koniec 2019 roku śmierć pięciu osób zostało szybko zidentyfikowane. W Holandii bakterie Listerii zostały znalezione w spożywanej przez ofiary wieprzowinie, pochodzącej z zakładu produkcyjnego Offerman w Aalsmeer, a w Niemczech w produktach firmy Wilke.

Holandia: Według rzecznika urzędu ds. bezpieczeństwa żywności, w drugiej połowie 2019 roku w firmie Offerman przeprowadzono dodatkowe inspekcje, w wyniku których firma miała wprowadzić nadprogramowe działania ochronne. Mimo, iż zostało to zrobione, nie wystarczyło, aby naprawić sytuację. Offerman wycofał wszystkie pakowane produkty z mięsa wieprzowego pochodzące z fabryki w Aalsmeer. Były one sprzedawane głownie w sklepach Aldi, Bidfood, Jumbo, Sligro i Versunie w Holandii.

Niemcy: Po śmierci dwóch osób w Hesji zamknięto firmę Wilke, z której pochodziły zanieczyszczone produkty. Dziesiątki osób zachorowały po zjedzeniu skażonego salami pochodzącego od tego producenta. Wszystkie produkty firmy Wilke, poza żywnością w puszkach zostały wycofane z obrotu. Skala tego działania była ogromna, firma zaopatruje nie tylko supermarkety, ale także restauracje i kuchnie. Belgia: Po wypadkach, które miały miejsce w Holandii, władze ds. bezpieczeństwa żywności zdecydowały o wycofaniu paczkowanej wołowiny pieczonej sprzedawanej w sieci tanich supermarketów. Pomimo, iż w tym kraju nie stwierdzono zachorowań na listeriozę, to podjęto taką decyzję ze względu na samą ewentualną obecność bakterii w produktach. Decyzja dotyczyła konkretnych partii towaru dostarczanych do sklepów ALDI. Sieć zamieściła na stronie internetowej oświadczenie, w którym wyjaśnia, że pomimo, iż nie wykryto żadnej infekcji, zdecydowano się na wprowadzenie tego radykalnego środka ostrożności po stwierdzeniu w zakładzie produkcyjnym ewentualności obecności Listerii.

Ogniska listeriozy stale ujawniają się w poszczególnych regionach. W ostatnim czasie problem ten poza wymienionymi krajami dotknął także Litwy, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych, stanowiąc szczególne zagrożenie dla wrażliwych grup ludności. Listeria może zakazić żywność na każdym etapie procesu produkcji. Możliwe jest także ponowne zakażenie produktu, który został wcześniej poddany procesowi eliminującemu bakterie. Najczęstszą formą listeriozy u ludzi są sepsa i zapalenie opon mózgowych. Śmiertelność listeriozy szacowana jest na ok. 7% wszystkich zachorowań, a w Unii Europejskiej na 9,7%. Żywność zainfekowana Listerią nie wykazuje żadnych oznak zepsucia, a objawy listeriozy mogą wystąpić nawet dopiero po 70 dniach od zakażenia. Te czynniki powodują, że identyfikacja źródła zakażenia i proces wycofania żywności z rynku może być bardzo trudny i kosztowny.

Źródła:
https://www.foodsafetynews.com/2019/10/three-dead-in-dutch-listeria-outbreak/, dostęp 10.10.2019
https://www.brusselstimes.com/all-news/belgium-all-news/71672/meat-products-recalled-from-belgian-supermarket-after-listeria-deaths-in-the-netherlands-germany/, dostęp 10.10.2019

Ta strona używa ciasteczek (cookies) w celu poprawy funkcjonalności serwisu oraz gromadzenia danych analitycznych. Możesz określić warunki przechowywania oraz uzyskiwania dostępu do plików cookie w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Więcej możesz przeczytać tutaj.