Jak będzie smakował świat po pandemii COVID-19?
Przed pandemią koronawirusa konsumenci mieli w każdej chwili i w każdym miejscu dostęp do niemalże wszystkich produktów i smaków świata – miało to przeogromny wpływ na kształtowanie się naszych preferencji i co za tym idzie światowych trendów spożywczych. Dziś świat jawi się zupełnie inaczej, badacze na nowo rozpoczynają prace nad określeniem prognoz dotyczących trendów na najbliższy i trochę dalszy czas. Susanne Winter kierownik ds. Marketingu austriackiej firmy Esarom podkreśla, że to właśnie ta dawna dostępność, której dziś nam brak, będzie wywierała wpływ na nasze wybory i spowoduje ukształtowanie się trendu, który już dziś można nazwać Globalnym światem smaku. Winter zauważa, że „Pomimo koncentracji na regionalności, jesteśmy otwarci, ciekawi i globalnie powiązani i uwielbiamy smak świata”. Każde doświadczenie egzotycznych smaków może dziś, w domowym zaciszu, stać się jeszcze większą przygodą. Może być kulminacją dnia, kwintesencją tygodnia. Kolejne cztery prognozowane przez Esarom trendy są także bezpośrednim wynikiem zmian jakie zaszły w ostatnich miesiącach. Susan Winter określa je tak:Nostalgia w niepewnych czasach
Konsumenci wybierać będą produkty, które znają, produkty „retro” budzące w nich nostalgię, dające dobre samopoczucie, przywołujące „stare, dobre czasy” i dające poczucie bezpieczeństwa. Ludzie zwrócą uwagę na pochodzenie żywności, wybiorą produkty regionalne, ze względu na chęć wspierania lokalnych firm. Winter zwraca także uwagę, że będziemy bardziej świadomie wybierać i smakować żywność, będziemy bardziej uważni na świat i jedzenie. Wzrośnie znaczenie marek dyskontowych ze względu na ich ceny, ale duże będzie również zainteresowanie produktami premium, bo dla tych, którzy będą mogli sobie na nie pozwolić będą stanowiły zamiennik wieczoru w restauracji.
Poszukiwanie przygód i „chwil radości”
Wiele rzeczy, które dotychczas robiliśmy będzie przez długi czas nieosiągalnych. Mamy dostęp do mniejszej ilości atrakcji i rozrywek. To właśnie przemysł spożywczy ma szansę zaoferować coś w zamian. Jedzenie stanie się radością życia, przygodą.
Zrównoważony rozwój
Od momentu wybuchu epidemii koronawirusa, niektóre składniki są tymczasowo ograniczone i niedostępne w ramach łańcuchów dostaw, umów handlowych i transportu. Rodzi to pytanie: czy na przykład woda kokosowa z zagranicy jest koniecznością? Winter oczekuje, że konsumenci staną się bardziej świadomi, zrównoważeni i jeszcze bardziej odpowiedzialni za dokonywanie wyborów żywieniowych. „Jeśli ludzie mają wystarczająco dużo pieniędzy, aby mieć wybór, co kupić, zjeść i pić, będą bardziej dbać o odpowiedzialność i zrównoważony rozwój” - wyznaje. Jeśli z kolei nie będą mogli sobie pozwolić na wszystko, będą uważać na co wydają pieniądze i unikać marnowania żywności.
Bezpieczeństwo produktu, zdrowie konsumentów
Wyjątkowo ważnym tematem jest także bezpieczeństwo produktu. „Aby zapewnić bezpieczeństwo, potrzebujemy przejrzystości - skąd produkt pochodzi, jak został wyprodukowany, kto za nim stoi” – wyjaśnia Winter. Ten temat wiąże się z głównym trendem, prognozowanym pod koniec 2019 roku przez Innova Market Insights na rok 2020: „Opowiadanie historii”. Winter podkreśla również, że podstawowym zainteresowaniem konsumentów będzie oczywiście zdrowie, dobre samopoczucie i wzmacnianie odporności. To one staną się „krytycznymi” tematami po globalnym kryzysie. Powróci temat żywności wzbogaconej o składniki funkcjonalne oraz produktów, które od pokoleń uznawane są za pozytywnie wpływające na zdrowie i kondycję życiową człowieka.
Źródła:
https://www.foodingredientsfirst.com/news/craving-the-taste-of-nostalgia-during-uncertain-times-esarom-navigates-changing-flavors.html, Elizabeth Green, dostęp 29.04.2020